Reede, aprill 13, 2012
 

Ester Tammis tõttab tempokalt edasi

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Nädalavahetusel oma seitsmekümnendat juubelisünnipäeva tähistanud Ester Tammis on veendunud, et elus viib edasi soovide ja tegude ahel, mille puhul aastad ei oma tähtsust.
“Ester, sa oled väga tegus inimene, ja ma ei uskunud, et sul on turjal nii palju aastaid,” üllatus Käina vallavanem Ilmi Aksli.
Kassari haridusseltsi juht Tiivi Lipp kiitis, et Ester Tammis on Kodukandi liikumise juhina aktiivne külaelu korraldaja. Samuti on ta Kassari haridusseltsi liige ning tema panus on tuntav külavanem Toivo Platovi “tugiisikuna”. “Uskumatult ettevõtlikud ja särasilmsed inimesed, kelle puhul eluaastaid kuuldes jääb suu lahti,” ütles Lipp.
“Mulle minu vanus üldse meelde ei tule ja ma pole selle üle kurb ka mitte,” ütles Ester Tammis kodusel sünnipäevapeol, kus õnnitlemas käis rohkelt sõpru, töökaaslasi, kolleege vallavalitsusest, kaaslasi Kodukandi liikumisest ja Kassari haridusseltsist.
Tammis meenutas, et kord on ta end tabanud tahtmatult valelt, kui mõni aasta tagasi spaas ütles enda vanuseks 68 aasta asemel 58 ja parandas vea hetke pärast. “Töötaja võttis prillid eest, vaatas mulle otsa ja ütles, et ju te ikka tegite selle paranduse valesti… Dokument tegi asja klaariks.”
Meeldejäänud sünnipäev
Ester Tammis on pärit Harjumaalt Tuula külast. Seal oli tema koduks elektrita vana talumaja, mille põrand paekivist laotud. Ester oli viieliikmelise pere pesamuna.
“Ajad olid rasked ja polnud kombeks sünnipäevi pidada,” rääkis Ester. Ta meenutas kuidas isa tõstis ta viiendal sünnipäeval hobuse Esko selga ja kõnnitas päris pika ringi. Toas oli emal pannkookide tegemine käsil. Pisut vanem naabripoiss tuli koos oma vanaemaga külla ja tõid Estrile kingituseks naabrimemme õmmeldud sitsikleidi.
“Küll mul oli hea meel,” meenutas Ester, kuid kui külalised minema hakkasid, pani terane tüdruk tähele, et ema pistis naabrile rahatähed pihku.
Paari päeva pärast tuli naabri­poiss tagasi ja kelkis, et tema vanaema tegi ka kooki. “Ma peitsin koogid padja alla, sulle ei ütle!” narris poiss.
“Mäletan, et hakkasin õiendama, et ah nii! Oletegi igavesed kröönijad, kingitud kleidi eest küsisite minu ema käest raha,” ütles toona viieaastane Ester naabripoisile. Ja nii sai kahe pere vaheline sõprus mõneks ajaks läbi.
“Kui mul endal laps sündis, tuletas ema korduvalt meelde, et vali, mis räägid – laps paneb kõik kõrva taha,” jagas Ester emalt saadud õppetundi.
Mälestuskillud kestavad
Vanasõna, et tühi toob tüli majja, on ju õige. Kuna laste jalanõud, riided, koolikoti sisu ja lõunaleiva kate oli teenitud suure vaevaga, tuli iga sendi kulutus tuli läbi vaielda ja seda tegid Estri vanemad kusagil nurga taga, kuuris või laudas. “Märkasin, kui emal hääletoon kõrgemaks läks, siis andis isa tasakesi märku ja nad kadusid toast. Tuppa tuldi jälle rahulikul moel: armastust ja turvatunnet jagus meie perre küllaga,” ütles Ester.
“Vanemate vaoshoitust oskan hinnata alles nüüd, mil omal pere ja lapsed,” kinnitas juubilar, kel eelmisest abielust kaks täiskasvanud poega Aare ja Neeme ning kuus lapselast ja kaks lapselapselast.
Eluraskused segasid kooliteed
Vanema venna ja õe kõrvalt õppis tüdruk varakult lugema, Tuula külakooli juures olev lasteraamatukogu raamatud olid koolimineku ajaks tal läbi loetud.
Ta meenutas, et oli koolis nõrgemate, tõe ja õiguse eest väljas. Eks see tõi sekeldusi kaela nii kooliajal kui hiljemgi.
Kui isa haigestus, jäi Ester teda koju hooldama ja aitama. Kool jäi pooleli, sest tüdruku  õlule jäi ka kodune majapidamine, loomade talitamine ja aiamaa hooldamine. Ema pidi kolhoosis kehvade kopikate eest normipäevad  täis saama, et tohiks kraavikallastelt ja maalappidelt oma lehma jaoks heina teha.
Keskkooli ja Tallinna ehitusmehhaanika tehnikumi lõpetas Ester täiskasvanuna pere ja töö kõrvalt. Ta tahtis juristiks saada ja saigi sisse Tartu ülikooli õigusteaduskonda, kuid pisipoja sünd ja üsna varsti ka ema surm lõpetasid tema koolitee.
Kired: reisimine ja külaelu
Ettevõtlik naine on 16 aastat olnud Kassaris asuva söögi- ja majutuskoha Vetsi tall perenaine. Kui töö kõrvalt veidigi aega jääb, tõttab ta reisima.
Rändamispisiku sai Ester juba koolieas lugedes sarja “Maailm ja mõnda”. “Päeval lugesin ja öösel rändasin unes ja unistustes,” selgitas juubilar.
Koos lastega ja üksi on ta nõukaajal läbi rännanud peaaegu terve “suure kodumaa”. Rändamispisik ei ole praegusekski kuhugi kadunud. Nüüd käivad nad koos abikaasa Toivo Platoviga bussireisidel. Unistuseks on Indias ära käia.
Ester Tammis on ka külaelu eestvedaja, kel praegu käsil mitu projekti. Rahule ütleb ta end jäävat siis, kui saab kaante vahele Hiiumaa Kodukandi ajaloo.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411