Teisipäev, aprill 10, 2012
 

Esitlusel läks kaubaks pool avatiraažist

Endel Saare viimase koduloolise raamatu “Metsakülade keskel” esitlusel läks kaubaks pool trükise avatiraažist.
Hellamaa perekeskusesse oli kolmapäeval autori raamatu­tutvustust kuulamas veerandsada inimest. Trükikojast tulnud kastitäis sisaldas raamatuid samapalju ja lahkudes jäi Saarel koju tagasi viia vaid pakend. Teine sama mahukas pappkast liikus ühes autoriga Kärdlasse, kus raamatuid oodati müüki keskväljaku raamatukaupluses Magnuse Äri.
“See on minu seitsmes ja kindlasti viimane raamat, sest käin juba seitsmekümne seitsmendat eluaastat. Seega on minu elutöö tehtud ja olen rahul,” rääkis Saar. Autori sõnul on talle tehtud ettepanek kirjutada samalaadne raamat ka Käinast, aga seda ta enam ette ei võta.
Saare viimane trükis käsitleb Hiiumaa Pühalepa valla metsakülasid: Nõmba, Vilivalla, Leerimetsa, Undama ja Tammela.
Saar kavatases nüüd raamatuks saanud küladest kirjutada juba 2005. aastal ja kogus selleks ka üks­jagu materjali. Aasta varem alustatud Sõruotsa lood aga aina rullusid ta ees lahti ja tulemuseks sai kolm enam kui 300leheküljelist raamatut, mille kirjutamise lõpetas Saar 2008. a juulis. Metsakülade juurde asus ta aasta hiljem.
Nagu varasemategi raamatute puhul sai Saar taas nõusse ajalehetoimetuse, et avaldada jutt esmalt järjejutuna. Hiiu Lehes sai tema käsikiri Annika Kibuspuu ja Irina Sarapuu käe all trükivormi, läbis peatoimetaja Harda Roosna korrektuuri ning jõudis igal nädalal kaks korda lugejate ette. Viimane osa järjejutust ilmus Hiiu Lehes oktoobris 2011.
Selleks ajaks oli Saar käinud ka Pühalepa vallamajas oma plaanile, jutt raamatuks vormistada, toetust küsimas vallavanem Ants Oravalt ja saanud nõustuva vastuse. Esimese hooga trükiti valmis napp poolsada eksemplari. Tallinna trükikojaga Alfa­press jäi kaup aga säärane, et nad on valmis nädalase ooteajaga välja paiskama üha uusi tiraaže.
“Raamatut enne trükkiminekut läbi lugedes tekkis nukker tunne – paljusid neid inimesi, kellest  juttu ja kes kaasa aitasid, ei ole enam meie hulgas,” rääkis Saar ning nimetas igaüht neist nimepidi lisades ka nende osa metsakülade jutu sünniloos. Samuti avaldas ta tänu neile, kes jagasid oma fotosid erakogudest.
Unikaalsemateks fotodeks peab autor näiteks raamatu 114. leheküljel olevat Vilivalla magasiaida jäädvustust ning mõnikümmend lehekülge tagapool olevat pilti, millel Theodor Kadak Eesti armee ratsaväevormis. 471-leheküljelises pehmete kaantega raamatus on kokku üle 200 foto. Raamat ise on Endel Saare teostest kopsakaim – raamatuselja paksus on koguni 3,5 cm.
Varem on temalt ilmunud raamatud “Ärajäänud mere­reis”, “Hiiumaa – kiviajast tänapäevani” (sellest kaks trükki), “Sõruots – Hiiumaa lõunarand” I, II ja III osa. Kõik Endel Saare raamatud on esmalt avaldatud järje­jutuna maakonnalehes. Hiljem on materjali täpsustatud ja avaldatud raamatuna. Esimene ilmus 1999., viimane 2012. aastal.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411