Reede, märts 16, 2012
 

Uue hooldekodu kohatasu tõusis

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Kolmapäeval avati pidulikult Hiiu maakonna hoolde­keskus, mis päevinäinud Tohvri hooldekodust rekonstrueeriti kaasaegseks, kuid küllalt kulukaks väärika vananemise paigaks.
“Mul on hea meel, et Hiiumaal mõeldakse ka eakate peale, kuigi tavapäraselt eelistatakse remontida koole ja lasteaedu,” ütles avamisel osalenud regionaalminister Siim Kiisler “Loomulikult on ka need vajalikud, kuid Eesti elanikkond vananeb tugevalt ja eakate osakaal kasvab kiiresti,” nentis minister.
Hoolealuseid ootab hinnatõus
Uue hooldekodu kohatasu kasvab oluliselt. Nii näiteks tuleb endise 435 või 410 euro asemel nüüd tasuda 550 eurot ja privaattuba maksab 797 eurot kuus. Selle hinna sees on nii hooldus kui toitlustamine, aga nüüd peavad hoolealused lisaks hakkama eraldi maksma juuksuri­teenuse, retseptiravimite ja oma teleri elektrikulu eest.
Hooldekeskuse uus juhataja Lia Vara rääkis, et hinnatõusu tingis toiduainete, elektri, personalikulude ja mitmete teiste teenuste hinnatõus. Uued hinnad on koostatud kahe aasta tulude-kulude arvestuse põhjal.
Minister lisas, et hooldekeskuse kohatasu hinnatõus sõltub ka paljude teenuste ja kaupade hinna muutusest – palju maksavad paremad ehitusmaterjalid, ilusad arhitektuurilised lahendused. “See ei tähenda ehitise tipptaset, aga annab teenuse kvaliteedile palju juurde. Samas viitas ta, et enamus Eesti omavalitsusi näevad oma eakatele ette pensioni ja kohatasu hinnavahe kompenseerimise juhul, kui pole võimalik perepoolne toetus.
Hoolealuste omaksed küsivad abi
Näiteks Käina vald maksis seni nelja eaka hooldamise eest lisaks nende pensionile kokku veel 551 eurot, siis alates aprillist on see summa 975 eurot.
Kärdla linnavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Elge Härma rääkis, et ka linn sai märtsi algul teate, et aprillist tõuseb hooldekodu kohatasu. Esialgsete arvutuste põhjal tuleb linnal neile vanuritele, kel hooldajaid pole, minimaalselt juurde maksta 450 eurot kuus. Hinnatõusu täpne suurus selgub pärast seda kui kohatasu maksjatega sõlmitud lepingud tehakse ringi.
Härma rääkis, et need perekonnad, kes tasusid oma sugulase hooldekeskusesse paigutamise eest ise, on nüüd hakanud linnalt seoses uute kohatasudega toetust küsima. “Paljudele peredele on see hind liiga kõrge,” tõdes Härma.
Samas kinnitas ta, et hooldekeskust on saarele väga vaja, sest kui vähest abi vajavatele eakatele võib linn ehitada pansionaadi tüüpi hooldekodu, siis pidevat hooldust ja järelvalvet vajavatele eakatele on Tohvril võimalused oluliselt paremad.
Praeguseks on hooldekeskus uued lepingud sõlminud umbes poolte hoolealustega, ülejäänutega loodetakse leping uuendada märtsikuu jooksul.
Praeguseks on üks vanur juba loobunud hooldekodu kohast, kuna ei suuda uut kohatasu maksta. Vabu kohti on hooldekodus kuus.
Sisustust veel vajaka
Hooldekeskuses on 52 voodikohta ja 20 töötajat. Puudu on sisustusest, vaja oli panne, kella, albumeid, kuid need toodi kingituseks avamispäeval. Tarvis on veel tubadesse riidekappe, ruloosid, klapplaudu, ratastoole, pesuraami, söögikäru ja muud vajalikku.
Kümnekonnale lamajale haigele oleks tarvis lingtõstukit. “Meie hooldajad on enamasti naisterahvad, kellel on raske haigeid tõsta,” selgitas Lia Vara. Teine hädavajalik asi, pesuraam, loodetakse saada maavalitsuse toel.
Südamega töö juures
Hooldekeskuse ehitustöid tehti paindlikult, igapäevatööd seiskamata. “Hooldekeskuses on väga töökas ja tasemel personal, eakate kolimine mitu korda ühest kohast teise ei olnud kerge, aga hakkama saime,” ütles Vara.
Hooldaja Signe Mai Sutt, kes hooldekodu kõige vanemas majas töötas 25 aastat, rääkis kui õudne oli sealne olukord – vanas kasarmus polnud korralikke pesemisvõimalusi ja talvel oli külm. “Sinna paigutatud inimeste jaoks oli see täiesti masendav olukord, “ rääkis ta.
Uues majas on tunduvalt parem liikuda raami ja käruga, koridorides kõndimiseks on paigaldatud käsipuud. “Siit kinni hoides saab hoolealune tuge ja vajadusel puhata,” selgitas kaheksa aastat  hooldajaametit pidanud Aimi Lindmäe. Tänu sellele jalutavad eakad inimesed nüüd majas rohkem ringi ega istu ainult oma tubades.
Hooldekodust hooldekeskuseks
Uuendatud ehitist haldab jaanuarist sihtasutus Hiiu maakonna hooldekeskus, mille juhatuse liige on Lia Vara. Sihtasutuse nõukogusse kuuluvad maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja asetäitja sotsiaaltöö alal Aasa Saarna, Käina vallavanem Ilmi Aksli, Emmaste vallavanem Tiit Peedu ja Emmaste vallasekretäri asendaja Helge Salusoo.
Hooldekeskus on mõeldud vanuritele ja puuetega inimestele ööpäevaringseks hoolduseks ja rehabilitatsiooniks.
Ehitustööde käigus sai hooldekodu mahuka juurdeehituse, rekonstrueeriti kanalisatsioon ja soojustati endine peahoone. Hooldekodu rekonstrueerimistööde tellijaks oli Emmaste vallavalitsus, ehitas TREV-2 Ehituse OÜ. Töödega alustati 2011. a märtsis, maja valmis aasta algul.
Rekonstrueerimistööd läksid kokku maksma üle 1,4 miljoni euro.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411