Reede, märts 23, 2012
 

Tootearenduskeskusel valmis Vaemlasse kaasaegne maja

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Esmaspäeval tutvusid MTÜ Hiiu Veis ja Lammas liikmed Vaemlasse ehitatud tootmishoonega. Maja on valmis, tarvis on veel leida operaator­firma loomade tapmiseks ja töötlemiseks, muretseda sisseseade ja lõpetada välistööd.
“Ehitus venis, aga see-eest sai töö tehtud korralikult ja suutsime vaatamata ehitushindade kallinemisele eelarves püsida,” rääkis MTÜ Hiiu Veis ja Lammas juht Omar Jõpiselg  tutvustusringkäigul. Tema sõnul sai suurem ehitus valmis jaanuaris, aga lõpetamine võttis aega. “Erilist kiiret pole ja hea, kui töö on hästi tehtud,” ütles ta.
Majal on palju uksi, et valmistoodang ja töötlemise erinevad etapid ei satuks kokku. “Tagumisest küljest tuleb loom sisse ja edasi liikudes on iga operatsiooni jaoks oma koht,” tutvustas Jõpiselg. Erinevatel päevadel töödeldakse lambaid, veiseid ja metsloomi.
Metsloomade käitlemiseks ja säilitamiseks on eraldi koht, kuhu mahutab kuus-seitse põtra. Koduloomade jahutus mahutab 10–12 veist või 40 lammast. Sealt rändab lihakeha säilitusruumi, kust läheb edasi lõikusse või eraldi uksest rümbana välja.
“Kuhu lähevad nahad?” uuris lambapidaja Kaire Vannas. Jõpiselg rääkis, et soolatud nahad söövitavad seinu ja õigem oleks siiski ehitada nahkade jaoks õue eraldi nahakuur, kuid selle ehitamist pole veel otsustatud.
Algul oli plaanis teha tootearenduskeskuse juurde ka müügikoht, aga arutelude käigus selgus, et see ei anna ka suveperioodil äri mõõtu välja. “Kui keegi leiab, et see on hea idee ja võtab kogu müügi enda peale, siis ehk küll,” pakkus Jõpiselg. “Kindlasti jääb maja hooajaväliselt kasutusele koolitusruumina,” lisas ta. “Liha-alaseid koolitusi ei saa teha ilma liha ise nägemata, lõikamata ja ka degusteerimata. Praktika ja teooria saab siin väga hästi kokku viia“.
Kohapealse käitlemis­võimaluse üle tunneb rõõmu lambakasvataja Kaire Vannas. Ta rääkis, et Hiiumaal realiseerida on tulusam, sest nii jääb alles transpordiraha loomade Märjamaale tapale saatmise eest.
Tänaseks on Vaemla tootearenduskeskust ehitatud 272 000 euro eest. Seadmete jaoks on arvestatud 62 000. Nii väikevahendid kui mõned seadmed jäävad ka operaatori hankida.
Ehituse II etapis ehitatakse välja eelbaas tootmisele, paigaldatakse külmaseadmed ja lõpetatakse välistööd maksumusega 107 000 eurot. Töö peaks olema lõpetatud käesoleva aasta augustiks.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411