Teisipäev, märts 13, 2012
 

Maailmarändur muljetas Paladel

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Aasta matkaja 2011 Raimo Laosma (40) jagas Palade loodushariduskeskuses reisimuljeid oma mullusest rännakust jalgrattal ümber maailma.
Muku matkaklubi esinaine Inna Lepik kuulis Laosma reisijuttu Võrumaal Eesti Matkaliidu matkajuhtide 44. kokkutulekul. “See oli üks eredamaid,” kinnitas Lepik. “Olime seal Hiiumaalt vaid Kersti Rüütelmaaga, aga meie klubis on suur hulk matkahuvilisi, kes tahaks kindlasti sellisest reisist kuulda ja pilte vaadata.”
Nii tegigi ta maailmarändurile ettepaneku jagada oma muljeid ka hiidlastega. Loomulikult oli loodushuviliste ja matkajate kokkusaamiseks kõige õigem valik Palade loodushariduskeskus ja just seal reismuljetamine reedel teoks saigi.
Ka Hiiumaaläbi sõidetud
Raimo Laosma rääkis, et juba aastal 2004 sai ta inspiratsiooni Sergei Lõžinilt, kes oli lõpetanud juba oma teise reisi jalgrattal ümber maailma. Laosma imestas isegi, et sellised hullud, seiklusi ihkavad mõtted, talle kogu aeg pähe tulevad, kuid võttis siiski reisi ette.
Laosma nimetas jalg­rattaga rändamise plussideks, et selle sõiduriistaga pääseb igale poole ligi ja näeb palju.
Venemaal sõita oli eriti ekstreemne sealse liikluse tõttu. “Jalgrattur pole seal mitte keegi,” tõdes Laosma.
Raske oli sõita ka madala temperatuuriga ja kõva tuulega. “See oli tõsine piin, õnneks pidas füüsis reisi jooksul hästi vastu. Nüüd tagantjärele annab tunda, organism on stressis,” selgitas maailmarändur.
Laosma sõiduriistaks pikal teekonnal oli Fuji Sunfire 3.0. “Ratta järgi sain ka omale hüüdnime Fujimees”, ütles Laosma. Tema hinnangul polegi oluline, mis rattaga sõita, põhiline, et ratas oleks korras.
“Käia ja näha on veel palju,” tõdes Laosma, kel on soov minna veel kord Lõuna-Ameerikasse ja Austraaliasse.
Eestimaal on vähe neid kohti, kus ta käinud pole. Elupõline Tallinna mees on ka Hiiu saare risti-põiki läbi sõitnud. “Hiiumaal olen käinud põhiliselt purjetamas ja siin on head kalaveed,” meenutas Laosma.
Tööl tegelebki Laosma jalgrataste müügiga ja talvel ka suusalaenutusega. Suusatamine, sukeldumine, võistluspurjetamine ja jalgrattasport on tema hobideks. “Autoga on ka tore sõita, aga jalgrattaga mööda maad ja purjekaga merel on vahvam seigelda,” kinnitas ta.
Palade loodushariduskeskuse juhataja Karin Poola ütles, et kohtumine venis tõeliselt pikaks, sest räägitu oli väga huvitav. Eriti jäi talle meelde ohtlik seik, kuidas Laosma sai USAs Pennsylvania osariigis lumesahalt löögi.
“Ise igale poole ei jõua, seepärast ongi põnev kuulata ka teiste reisimuljeid,” ütles Karin Poola.
Aivar Laosma ümbermaailmareisist saab lugeda ka www.fixusmustamae.ee/fujimees/

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411