Teisipäev, märts 27, 2012
 

Hiiumaal vähe äikest ja napilt äikesevaatlejad

“Äikesevaatlejate arvu poolest on Hiiumaa üldiselt olnud kõige kehvemini kaetud piirkond,” kinnitas äikesevaatlusega tegelev Tartu ülikooli klimatoloogia doktorant Sven-Erik Enno.
Ta pakkus, et vaatlejaid on vähem ehk ka seetõttu, et statistilistele andmetele tuginedes on Lääne-Eesti saared Baltimaade kõige äikesevaesem kant.
“Tegin hiljuti lätlaste ja leedulastega artikli, kus uurisime 59 meteoroloogia­jaama perioodi 1951–2000 keskmist aastast äikesepäevade arvu,” ütles Enno. Tema sõnul kõige vähem, umbes 12 päeval aastas on äikest Hiiumaal ja ka Loode-Eestis Paldiski kandis. Kagu-Eestis on äikest 22, Lõuna-Lätis 24 ja Lõuna­-Leedus 29-30 päeval aastas.
Mullu oli Hiiumaal vaid üks äikesevaatleja, tänavu on lisandunud veel kaks.
Äikesevaatlejatega on kaetud Harju-, Tartu-, Viljandi- ja Lääne-Virumaa. Ka Kagu-Eestis Põlva-, Võru- ja Valgamaal on päris mitmeid järjekindlaid vaatlejaid.
Tasapisi on kasvanud ka aktiivsete vaatlejate arv. Mullu oli neid 116. “Need on huvilised, kes pärast vaatlustele registreerumist ka reaalselt vaatlema hakanud ja andmeid saatnud,” lisas Enno.
Tulemiks on suur hulk huvitavat infot äikese ja sellega seotud ohtlike nähtuste esinemise ning leviku kohta Eesti alal.
Äikesevaatlusega võivad tegeleda kõik huvilised, sõltumata vanusest, haridusest ja põhitegevusalast.
Tänavu saavad vaatlejad liituda 5. aprillini meilil seenno@ut.ee. Lisainfo Eesti äikesevaatlejate võrgu kodulehel web.zone.ee/eav

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411