Teisipäev, veebruar 7, 2012
 

Virtu-kanal võiks ka tiba nalja tuua

Eakatele mõeldud uudne suhtluskanal Virtu jõudis ka Hiiumaale. Luule Saar leiab, et kanali kaudu võiks ka hiiu nalja levitada.
Pensionär Luule Saar on üks kolmest Virtu-liini kasutajast Hiiumaal. Kolm kuud puuteekraaniga toimetamist harjutanud Saar leiab, et see pole üldse keeruline – nii lihtne seade on.
“Kõiki kanali võimalusi pole veel ära kasutatud, programm võiks olla tihedam ja inimeste ring laiem,” leidis Saar. Senipakutavast meeldib talle väga eakate võimlemine ja ka mälumäng.
Saar rääkis, et üritab kasutada Virtu-kanalit sageli, aga võõraste inimestega pole eriti paljust rääkida. “Olen välja pakkunud võimaluse ise naljasaateid teha,” ütles Saar, kes hiiu nalju esitanud ja plaadilegi lugenud.
Eakale seltsiks
Virtu-projekti spetsialist Helis Roosimaa selgitas, et kui inimene jääb pensionile, siis ta eeldatavasti ei tööta ja jääb üksinda koju. Üksioleku ja eraldatuse vältimiseks eakate suhtluskanal loodigi.
“Projektis osalejad kartsid algul, kas saavad seadmega hakkama, et äkki teen seadme katki või keeran midagi nässu. Samas on ka neid kasutajaid, kes kohe on väga vaimustunud ja kiidavad uut suhtlusvõimalust,” rääkis Roosimaa, kes kontrollib Hiiumaa klientide seadmeid ja abistab eakaid nende kasutamisel.
Virtu-kanali abil on võimalik pidada sidet teiste kasutajatega, vestelda sotsiaaltöötajaga, võtta osa ühistest võimlemis-, lõdvestus- või lauluminutitest, virgutada vaimu vestlustes ja omavahel suheldes.
Projektis osalejale toodi koju nelja nupuga puutetundlik ekraan, mille abil saab teiste ekraaniomanikega suhelda. Kui kanalil mingit saadet edastatakse, saab kohe sekkuda vestlusse. Näiteks kui võimlemise ajal mingi harjutus teeb valu, saab eakas võimleja seda kohe juhendajale öelda.
Pilootprojekti kolm Hiiumaa-poolset klienti leiti koostöös sotsiaaltöötajatega. “Hiiumaa kliendid on aktiivsed suhtlema ning samuti andma väärtuslikku tagasisidet edasiste võimalike arenduste tarbeks,” ütles Virtu projektijuht Inga Jürimäe, kelle ülesandeks on projekti koordineerimine Hiiumaal.

 

Virtu-kanal on vanemaealistele suunatud uudne sotsiaalne meediakanal, kus teenust osutatakse lihtsa seadmega, mille abil rühm inimesi näeb ja kuuleb üksteist üheaegselt.
Virtu eesmärgiks ei ole asendada inimkontakte, vaid toetada ja täiendada juba olemas olevaid teenuseid ja luua lisateenuseid inimesele, kel ei ole ühel või teisel põhjusel võimalik saada tavalisi sotsiaalteenuseid.
Teenust testitakse praegu Soomes, Ahvenamaal ja Eesti saartel elavate vanemaealiste seas. Oktoobriks 2011 oli tehnikaga varustav firma Videra OY installeerinud seadmeid umbes 60 kasutajale. Projekt kestab 2013. aasta aprillini.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411