Teisipäev, veebruar 14, 2012
 

Hiidlastele antud ilveseluba kasutatud

Teisipäeval said hiidlased realiseeritud oma selletalvise ainsa ilvesejahiloa – Vaino Apri püssi ette jäänud isane ilves oli keskmisest suurem ja käis Hellamaa rahul lammast murdmas.
Vaino Apri ütles, et on jahimees olnud 44 aastat, kuid see on esimene ilves, keda ta lasknud. Loom oli keskmisest suurem ja kaalus 16 kg.
Arvo Vannas rääkis, kuidas jahimehed läksid Hellamaa rahule rebaseid vaatama ja avastasid värskelt murtud lamba. Selgus, et üks suvel rahul karjatatud lammas oligi sinna jäänud ilma, et seda keegi märganudki oleks. Nüüd aga oli lamba avastanud näljane ilves.
Järgmisel päeval läksid mehed vaatama, kas ilves oma peolauale uuesti maiustama tuleb. Mehed piirasid rahu sisse, jahtkonnavanem Hillar Lõppe laskis paugu õhku ning ilves alustas teed üle jää tagasi Hiiumaa poole. Rannal ootasid teda aga jahimehed.
Keskkonnaameti jahinduse spetsialist Ivar Marlen ütles, et ilveseluba oli antud Käina, Suuremõisa ja Pühalepa jahipiirkonnale ning jahimeeste loenduse andmetel elab Hiiu saarel 40 ilvest.
Viimasest ilvesejahist üheksa aastat
Viimati said hiidlased ilvesejahti pidada üheksa aastat tagasi, 2002/2003. aasta jahihooajal kui saare jahimeestele anti tervelt neli ilvesejahiluba.
Tookord lasti üks loom detsembri keskel ja kolm noort ilvest tunni aja jooksul ühest kohast, Kõrgessaare valla maadel Poama külas.
Toona kommenteeris juhtunut Hiiumaa keskkonnateeninduse jahindusspetsialist Märt Kesküla. Ta ütles, et Hiiumaa jahindusnõukogu ei pidanud vajalikuks määrata ilveste laskmise juures soolist ja vanuselist struktuuri, kuna keegi ei uskunud, et võidakse ilveseid lasta ühe koha pealt nii palju. “Kuna see jaht näitas, kuidas jahimehed sageli suhtuvad ilvesesse kui kiskjasse ja trofeelooma, siis tuleb ilmselt edaspidi määrata täpselt milliseid loomi tohib lasta,” ütles Kesküla ja tunnistas, et tal on kahju, et maha lasti noorloomad.
Kesküla rääkis, et vahepealsel ajal ilvese laskmiseks lube välja ei antud, kuna marutaud viis nende arvukuse kiiresti alla.
Ametliku loenduse järgi elas 2001/2002 aasta talvel Hiiumaal 38 ilvest.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411