Reede, detsember 30, 2011
 

Viiest omavalitsusest kolm ütlesid “jah”, kaks “ei”

Teisipäeval tegid otsuse Kärdla ühinemisläbirääkimiste ettepaneku suhtes Pühalepa ja Käina vallavolikogu. Nüüd on seis 2:3. Ühinemise teemal on nõus läbi rääkima Kärdla, Kõrgessare ja Käina.

 Pühalepas ütles 10 vallavolikogu liiget Kärdla ettepanekule ei, üks jäi erapooletuks.

Vallavolinikud põhjendasid otsust volikogu komisjonide seisukohtadega ja sellega, et ettepaneku tegija ei ole “piisavalt põhjendanud peale ettepaneku tegemist toimunud kokkusaamistel haldusterritoriaalse korralduse või piiride muutmise vajadust”.

Pühalepa vallavolikogu esimehe Toomas Remmelkoore sõnul oli Kärdla liitumisettepanek ka liiga ennatlik ning palju muid asju on vaja enne läbi arutada.

Samal päeval arutas Kärdla ettepanekut ka Käina volikogu. Tulemuseks üks vastuhääl, üks volikogu liige jäi erapooletuks ja ülejäänud hääletasid ühinemisläbirääkimiste poolt.

Eelmisel nädalal otsustas Kõrgessaare vallavolikogu Kärdla ettepaneku vastu võtta ja Emmaste vallavolikogu keeldus sellest ühehäälselt.

 

Riigikogu liige Kalev Kotkas: Tulemus oli ootuspärane. Ma mõistan neid, kes on nõus liitumisteemadel rääkima ja ei mõista hukka neid, kelle jaoks see teema ei ole veel

Foto: Hiiu Leht

arutamisküps. Riigireformi, haldusreformi ja haldusterritoriaalse reformi teemade käsitlemine keskvalitsuse tasandil on olnud nii süsteemitu ja segadust tekitav, et selles valdkonnas orienteerumine ja otsustamine ongi muutunud väga keeruliseks. Kui meil omal häid ideid napib, võiks võtta eeskuju nendest riikidest, kelle moodi me olla tahame – EL-u kahekümne seitsmest liikmesriigist kahekümne viies on kahetasandiline omavalitsussüsteem. Minu arvates oleks Hiiumaa ja ka kogu Eesti jaoks parim lahendus, kui plaanitava haldusreformi sisuks saakski olema teise, nö maakondliku omavalitsustasandi taastamine. Süsteemi käivitudes jääks maakonnatasandi omavalitsuse ülesanneteks eeskätt maakonna kui terviku ühistranspordi, gümnaasiumihariduse, maakondliku arendustegevuse, jäätmemajanduse, teise astme arstiabi, teede ja kommunikatsioonide jne korraldamine. Senistele valdadele jääks eel- ja põhikoolihariduse, sotsiaalhoolekande, heakorra ja muude selliste kohaliku tähtsusega valdkondadega tegelemine. Selge rollijaotus kahe tasandi vahel väldiks senist institutsionaalset killustatust ja annaks isegi väikest majanduskulude kokkuhoidu.”

Maavanem Hannes Maasel: “Kärdla linnavolikogul oli õigus teha ettepanek alustada ühinemisläbirääkimisi ja kõigil omavalitsustel õigus on seda ettepanekut arutada. Omavalitsuste

Foto: HiiuLeht

volikogud on väga iseseisvad ja neil on otsustusõigus. Pühalepa volikogu otsusele ma hinnangut anda ei taha ja loodetavasti on nende põhjendused tõsiseltvõetavad. Mis edasi teha, see on mõtlemise koht. Üks protsess on läbi ja nüüd tuleb uuesti alustada. Üks võimalus on teha ettepanek mitteametlikeks läbirääkimisteks. Kolme omavalitsuse ühinemisläbirääkimisi jätkata on keeruline kuna Pühalepa vald on geograafiliselt erilises situatsioonis – ta ümbritseb Kärdla linna. Minu hinnangul tuleks protsessiga kindlasti edasi minna ja kaasata ka need omavalitsused, kes Kärdla ametlikule ettepanekule “ei” ütlesid. Minu arvates on olukord lootustandev, polnud ju need kaks läbinisti vastu, vaidlustasid vaid ettepaneku sõnastust.”

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411